top of page

Ortodonti

ortodonti

Şeffaf plak, dişlerinizi telsiz düzeltmek için modern bir çözümdür. Şeffaf, pürüzsüz ve dayanıklı plastik, dişlerinizin üzerine yerleştirilen neredeyse görünmez bir dizi şekil verici şeffaf plaklar özel olarak kalıplanmıştır. Şeffaf plaklar dişlerinizi yavaşça doğru pozisyonlarına düzleştirmeye yardımcı olurlar.

Telsiz ortodonti nedir?

Şeffaf plak, dişlerinizi telsiz düzeltmek için modern bir çözümdür. Şeffaf, pürüzsüz ve dayanıklı plastik, dişlerinizin üzerine yerleştirilen neredeyse görünmez bir dizi şekil verici şeffaf plaklar özel olarak kalıplanmıştır. Şeffaf plaklar dişlerinizi yavaşça doğru pozisyonlarına düzleştirmeye yardımcı olurlar.

Şeffaf plak tedavisi nasıl yapılıyor?

İlk adım şeffaf plak tedavisinin sizin için uygun olup olmadığından emin olmaktır. Çoğu durumda, diş telleri ile tedavi edilebilen bozukluklar şeffaf plaklarla çözülebilir, ancak şiddetli düzleştirme veya yeniden konumlandırma gereken durumlarda diş teli uygulamasına gerek olabilir. W Clinics’e diş bozuklukları ile başvurduğunuzda bu bozuklukların hangi yöntemlerle düzeltilebileceği size anlatılacak ve sizin için en uygun olan yöntemi seçmenizde size gerekli destek verilecektir.

Şeffaf plak tedavisi için uygun olan hastalarda tedavi sırasında kendi gülümsemenizin tedavi sonrasında nasıl bir görünüm kazanacağı size anlatılacaktır böylece tedaviye başlamadan önce neler bekleyebileceğinizi görebilmektesiniz.

Şeffaf plak tedavisi ile ilerlemeye karar verdiğinizde hekiminizce dişlere fikstür takacaktır. Dişlerinizin bir kalıbı yapılmakta ve şeffaf plaklar tedavinizin her aşaması için profesyonel olarak üretilmektedir.

Şeffaf plakları nasıl kullanacağım?

Şeffaf plak tedavisinin en iyi yanı, kimsenin dişlerinizi düzleştirdiğinizi bilmesine gerek olmamasıdır. Uyuduğunuz süre de dahil olmak üzere günde ortalama 18-20 saat şeffaf plak kullanılmalıdır. Birçok hasta için şeffaf plak tedavileri 30 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Şeffaf plak tedavisinde yemek ve temizlemek için plaklar çıkartılabilir. Yeme-içme, toplantı, sosyal görüşmeler vb. durumlarda plaklarınızı çıkarabildiğiniz için diş tellerinin görünmesini istemeyen kişilerde şeffaf plak tedavisi ideal bir seçenektir. Plaklarınızı çıkardığınız için, sadece birkaç istisna dışında istediğiniz şeyi yemeye devam edebilirsiniz.

İlerlemenizi gözden geçirmek ve gerekirse değişikliklere izin vermek için her 4-6 haftada bir SaphireDent'e bir randevu ayarlanması gerekmektedir. Tedavinizin sonunda, fikstürler çıkacak ve arkadaşlarınız ve aileniz sadece dişlerinizin bir şekilde daha sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Diş teli kullanan fakat şeffaf plak tedavisine devam etmek isteyen hastalar ne yapmalı?

Diş tellerinden şeffaf plak tedavisine geçmek mümkündür, ancak karar vermeden önce sizin için en iyi tedavi planını belirlemek için diş hekiminize danışın. Şeffaf plak tamamen ayrı bir tedavi planı olduğundan, tamamen yeni bir planlama yapılmalı ve ona göre ilerlenmelidir. Doğru bir karar verebilmek için lütfen diş hekiminizle bu konuyu detaylı bir şekilde konuşun. Ayrıca ek maliyetler çıkabileceğini de unutmamak gerekiyor.

Şeffaf plak tedavisi herkese uygulanabilir mi?

Yetişkin dişleri tamamen olgunlaşmış olan bireylerde şeffaf plak tedavisi kullanılabilir. Diş çapraşıklıkları ve bozukluklarının düzeltilmesi amacı ile diş teli kullanması gereken pek çok olguda şeffaf plak ile yüz güldürücü sonuç elde edilebilir. Fakat bazı ileri olgular için diş teli kullanımının gerekli olabileceği unutulmamalıdır.

Özellikle eğitim sürecini bitirmiş ve iş hayatında aktif çalışmakta olan, her gün yüz yüze pek çok görüşme yapan, müşterilerini veya hitap ettiği bir grubu etkisi altında bırakmak isteyen insanlar için görünüş ve her açıdan kusursuz olmak önemli bir avantajdır. Bu tür bireylerde diş telleri dikkat dağıtıcı, rahatsız edici ve nihayetinde birçok hasta için başarıya psikolojik bir engel oluşturabilir. Şeffaf plaklar özellikle bu tür bireyler için giderek daha sık tercih edilen bir yöntem haline gelmektedir.

bottom of page