top of page

Diş Estetiği

diş estetiği

Gülüş tasarımı dişlerin ağız içindeki pozisyonlarını, büyüklüklerini, dişlerin birbirleri ile olan ilişkisini ve dişlerin dudaklar, diş etleri gibi diğer yapılarla olan ilişkilerinin değerlendirilmesi ve sonrasında çeşitli düzenlemeler sayesinde kişiye en uygun gülüş tasarımının sunulması için geliştirilmiş bir konsepttir.

Daha önceden sadece maket üzerinde yaptığımız çalışmalarla hastalara tedavi sonrasındaki muhtemel görüntüyü gösterebiliyorduk. Artık gelişen teknoloji sayesinde hastaların ağzında da nasıl bir görüntü elde edeceğimizi bilgisayar yardımı ile gösterebiliyoruz.

Her bir dişin olması gereken bir boyutu, pozisyonu, açısı ve rengi bulunmaktadır. Ağızda gelişim sırasında veya daha sonradan ortaya çıkan bozukluklar neticesinde dişin bu özellikleri doğal olarak olması gereken değerlerden uzaklaşmış olabilir. Böyle bir durumda hangi yapıların ve hangi dişlerin en çok bu duruma neden olduğu belirlenip gerekli düzeltmeler için tedavi planı çıkartılmalıdır.

Gülüş tasarımını porselen kaplama, ortodontik tedavi gibi diğer estetik yaklaşımlardan ayıran en önemli şey sadece dişlerin değerlendirilmemesi aynı zamanda diğer yapıların da hesaba katılarak hasta hem normal pozisyonda iken, hem konuşurken hem de gülerken en doğal ve en iyi görünümün elde edilmesidir.

Gülüş tasarımında aşağıdaki tedaviler uygulanabilir:

  • Ortodontik tedavi

  • Estetik diş dolgusu

  • Porselen kaplama

  • Dudak dolgusu

  • Diş etlerinin tedavi edilmesi

Gülüş tasarımı sadece bir seansta bitirilemeyecek kadar komplike, uzun zaman alan ve bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesinin gerektiği bir tedavidir. Gülüş tasarımında kişinin karakterinin ve gündelik yaşamının bir parçası olan konuşma, mimik ve gülme gibi fonksiyonlar ele alınarak sanatsal bir yaklaşımla bir tasarım yapılmalıdır.

Gülüş tasarımı için hekiminize başvurduğunuzda öncelikle:

  • Ayrıntılı bir fizik muayene,

  • Ayrıntılı fonksiyonel muayene,

  • Farklı pozisyon ve açılardan fotoğraflar elde edilecektir.

Daha sonra doktorunuz size eksik gördüğü noktaları bildirecek ve sizinle birlikte nasıl bir görünüş istediğiniz konusunda karar verecektir. Daha sonra bu görünüşü hem maket üzerinde hem de bilgisayar programı aracılığı ile size gösterecek ve tedaviler bittikten sonra nasıl bir görünüm elde edileceğini size gösterecektir.

Gülüş tasarımının en önemli avantajlarından birisi de hekimin hasta ile birlikte karar vermesi ve hastanın da tedavinin bir parçası haline gelmesidir. Bu sayede tedaviye başlanmadan önce nasıl bir görünüm elde edileceği görülecek ve hastanın isteyebileceği bazı değişiklikler de yapılarak hastanın da memnun olacağı bir görünüm elde edilecektir.

bottom of page